Jak oswoić dziecko z pływaniem w basenie?
Pływanie fantastycznie wpływa na rozwój dzieci, począwszy od kilkumiesięcznych maluchów. Czynności wykonywane w wodzie wzmacniają mięśnie, usprawniają koordynację i poprawia wydolność serca. Co więcej, aktywności w basenie są przede wszystkim super zabawą. Nie zawsze jednak dziecko jest chętne, by do tej wody wejść. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak zachęcić dziecko do pływania w basenie.
Z basenu mogą korzystać już kilkumiesięczne dzieci
Warto dziecko oswajać z wodą już od maleńkości. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich, z zabaw w basenie mogą korzystać już kilkumiesięczne niemowlaki. Na tym etapie, dziecko nie odczuwa lęku przed zanurzeniem. Ponadto, dzieci do 8 miesiąca instynktownie zamykają buzię pod wodą i wstrzymują powietrze. U starszych dzieci ten odruch zanika, dlatego te pierwsze miesiące życia to najlepszy okres na stosunkowo bezstresową naukę pływania.
Jeśli dziecko obawia się wejścia do basenu, warto uzbroić się w cierpliwość i zacząć od prostych zabaw w wannie lub pod prysznicem. Polewanie ramion i głowy dziecka sprawi, że maluch oswoi się z wodą na twarzy. Nim dziecko rozpocznie naukę na większych akwenach, można wykorzystać przydomowy basen. Ponadto, oferowane przez nas baseny ogrodowe w ziemi są wykładane przyjemnym materiałem zapewniającym miłe wrażenie sensoryczne.
Zacznij od ćwiczeń w basenie ogrodowym
Przed wejściem do basenu pokaż dziecku ćwiczenia machania nogami i rękami "na sucho", tak żeby potem po wejściu do wody, było już nauczone odpowiedniego schematu. Na początkowym etapie maluch bezwzględnie powinien czuć grunt pod nogami. Rzucanie na głęboką wodę może przynieść więcej szkody niż pożytku, a dziecko, które się zrazi, może następnie unikać basenu przez długi czas.
Kiedy dziecko poczuje się pewniej, zacznij od wykonywania najprostszych ćwiczeń, takich jak zanurzenie głowy, wydmuchiwanie powietrza pod wodą oraz swobodne leżenie na plecach w pozycji horyzontalnej. Następnie, jeśli widzisz, że dziecko zaczyna się swobodnie czuć w wodzie, poproś je o zanurkowanie i przyniesienie umieszczonych na dnie basenu zabawek.
Zadbaj o interesujące akcesoria pływackie
Dziecko będzie się chętniej bawiło w wodzie, jeśli będzie otoczone przedmiotami, które sprawiają mu radość. Zaopatrz się w kostiumy do pływania z ulubionymi bohaterami lub atrakcyjne gadżety. Kiedy zauważysz, że dziecko nie ma problemu z utrzymaniem się na powierzchni, możesz włączyć deski, makaroniki i inne akcesoria pływackie. Należy pamiętać, że wymienione pomoce nie zapewniają dziecku stabilności, lecz są wsparciem w dalszej nauce pływania. Wprowadzenie ich na zbyt wczesnym etapie może skutkować późniejszymi trudnościami z samodzielnym utrzymaniem balansu w wodzie i zbytnim poleganiu na dodatkowych przyborach.