Budowa basenu – cena
Baseny ogrodowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Zmiany w stylu życia społeczeństwa powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup basenu ogrodowego. Mając dom, samochód, naturalnie w trzeciej kolejności naturalnie myślimy o basenie.
Basen ogrodowy obecnie jest luksusem nie tylko bogatych, ale również klasy średniej: wyedukowanej i dobrze zarabiającej. Drugą grupą potencjalnych nabywców basenów są osoby jeszcze bardzo aktywne fizycznie, ale już przechodzące w stan spoczynku zawodowego.
Koszty budowy basenu
Mówiąc o kosztach budowy basenu musimy sobie zdać sprawę, że cena będzie uzależniona od wielu czynników takich jak: rodzaj wybranej niecki, technika budowy, technologia, wielkość, okładzina okołobasenowa, atrakcje wokoło basenu oraz sposób zabezpieczenia wody basenowej przed utratą ciepła. Jednocześnie baseny, tak jak samochody, możemy z grubsza podzielić na poniższe klasy:
-
Baseny w klasie ekonomicznej
-
Baseny w klasie średniej
-
Baseny w klasie Premium
-
Baseny w klasie luksusowej
Oczywiście za daną klasą basenu idzie jakość wykonania, żywotność basenu, łatwość obsługi i koszt utrzymania. Zatem im wyższa klasa basenu, tym produkt jest bardziej prestiżowy, ładniejszy i tym samym podwyższający wartość nieruchomości.
Jest jeszcze jedna rzecz, na którą bardzo mało osób, podejmujących decyzję o budowie basenu, zwraca uwagę a jest bardzo istotna, to marka basenu. W przypadku samochodów producent, jego renoma i doświadczenie odgrywa bardzo ważną rolę. Markę basenu ogrodowego, choć najczęściej budujemy go tylko raz w życiu (proszę pamiętać, że nie łatwo jest wymienić go potem na inny), nie wiedzieć czemu, traktujemy po macoszemu. Zatem możemy kupić markowy basen u producenta z ugruntowaną pozycją na rynku lub złożyć basen z kilkudziesięciu części nieznanego pochodzenia, skorzystać z wyspecjalizowanej obsługi instalatorów lub złożyć basen samemu. Jakość wykonania może się zgoła różnić.
Wróćmy jednak do ceny basenu w podziale na wyżej wymienione klasy.
Baseny klasy ekonomicznej
Cena basenu ogrodowego w wersji ekonomicznej zaczyna się od 30 PLN a kończy na 10.000 PLN.
To baseny dmuchane, stelażowe, rozporowe. Baseny takie możemy kupić w każdym praktycznie markecie lub Internecie. 99.9 procent tego typu produktów jest produkowanych na dalekim wschodzie. Jakość jest adekwatna do ceny i myślę, że większość, jak nie każdy, kupił i użytkował tego typu produkt. Najczęściej są to produkty jednosezonowe.
Baseny klasy średniej
To baseny ogrodowe w cenie od 10.000 do 80.000 PLN.
To baseny poliestrowe, polipropylenowe, rzadziej kompozytowe. Baseny tego typu kupujemy jako gotową nieckę wykonaną w fabryce, przewożone samochodem typu HDS. Są to baseny, które mają ograniczoną wielkość ze względu na maksymalne wymiary towaru jaki można przewieźć transportem kołowym. W Polsce mamy kilku producentów tego typu niecek oraz kilkuset dystrybutorów. Z racji stosunkowo niedrogiego kosztu zakupu samej niecki, są to najbardziej popularne baseny na świecie. Najczęściej tego typu baseny mają najtańsze dostępne na rynku technologie filtracyjne bez systemu sterującego i technologii uzdatniania wody. Klient, najczęściej sam, za pomocą chloru uzdatnia wodę basenową.
Baseny w klasie Premium
Cena basenu ogrodowego w klasie średniej zaczyna się od 80.000 PLN i kończy na 500.000 PLN.
W tej klasie mamy dużą rozpiętość cenową gdyż cena będzie uzależniona od wielu czynników, jakie już zostały wymienione. Jeżeli jednak chcemy aby basen był zbudowany solidnie i służył nam na dziesiątki lat bez żadnej komplikacji to musimy się liczyć właśnie z takim wydatkiem. Marka Magiline to klasa Premium basenów ogrodowych. W swojej ofercie Magiline ma cztery standardy:
-
baseny typu comfort – Cena basenu od 80.000 PLN do ok 150.000 PLN
-
baseny typu prestige – Cena basenu od 150.000 PLN do ok 350.000 PLN
-
baseny typu guard – Cena basenu od 250.000 PLN do ok 440.000 PLN
-
baseny infinity – Cena basenu od 250.000 PLN do ok 500.000 PLN
Baseny w klasie luksusowej
Klasa basenów luksusowych zaczyna się od 500.000 PLN. Górnej granicy ceny takich basenów, jak łatwo sobie wyobrazić, nie ma. To najczęściej baseny typu Infinity z jedną ścianą przelewową, baseny ze stali szlachetnej, baseny z mozaiki o specjalnie zaprojektowanych wzorach, to baseny ze ścianami szklanymi lub basen ze ścianą akrylową. To również baseny wewnętrzne np. przelewowe całoroczne. To baseny pokazowe, jako atrakcja ogrodu typu ZEN, w których praktycznie nikt się nie kąpie, to również baseny wielopoziomowe, kaskadowe z różną temperaturą wody w każdym basenie. To baseny połączone z wodospadami, wannami SPA czy zjeżdżalniami i innymi atrakcjami wodnymi jakie mogą być specjalnie zaprojektowane dla ogrodu lub wnętrza domu.